نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک

نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک – در داخل گیربکسهای AL4 روغن مخصوصی موجود می باشد که اصطلاحاً Life Time(مادام العمر) می باشند. منظور از این اصطلاح این نیست که هیچگاه نیاز به تعویض نخواهند داشت، بلکه حکایت از مدت زمان زیاد کارکرد آنها دارد.

عملکرد این گیربکس هیدروالکترومکانیکی است و با استفاده از فشار روغن و تنظیم مقدار فشار آن نیروی لازم را از موتور به چرخها منتقل می کند. تعویض دنده ها از طریق تغییر مسیر و کنترل فشار جریان روغن در گیربکس توسط شیرهای الکترونیکی(شیربرقی) انجام می شود.

تمامی این اعمال و کنترل قسمتهای مختلف توسط نرم افزاری که بر روی یونیت الکترونیکی گیربکس (TCU) نصب است انجام میگیرد. بنابراین بهینه و به روز بودن نرم افزار نقش مهمی در چگونگی عملکرد و نحوه و نرم بودن تعویض دنده ها دارد. هم از اینروست که آپدیت گیربکس سبب بهبود عملکرد گیربکس و نرم تر شدن تعویض دنده ها و کاهش استهلاک و طول عمر قطعات آن می شود.

زمانی که خودرو روشن است روغن تمام قسمتهای مختلف مکانیکی را روغنکاری می کند. به مرور زمان بر اثر فرسایش قطعات با یکدیگر ذرات معلق به مرور در روغن پخش می شود. ذرات بزرگ که به ندرت بوجود می آید توسط صافی خاصی فیلتر شده و ذرات بسیار ریز دیگر سبب تیره شدن رنگ روغن می شود. نکته بسیار مهم این است که تیره شدن رنگ روغن تنها دلیل بر از دست دادن خاصیت آن نبوده و به دلیل همان خاصیت و طراحی مادام العمری روغن، این موضوع در عملکرد آن تاثیر ناچیزی خواهد گذاشت.

چیزی که روغن گیربکس را به سرعت دچار استهلاک کرده و سبب از بین رفتن خاصیت اولیه آن می گردد، کارکردن طولانی مدت روغن در دمای بالاست.

نکته کاربردی: چنانچه احساس می کنید گیربکس شما بیش از حد در دمای بالا کار می کند و دایماً فن دور بالا در حال کار کردن است، سیستم خنک کننده گیربکس را بررسی کرده و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل نمایید.

دستگاه ساکشن گیربکس اتوماتیک

پست های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید